ikony Marta Chrzan

13 stycznia 2015 godz. 21:14  

Audycja w Programie 1 Polskiego Radia

"Wszystko co dobre" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Marta Chrzan jest ikonopisarką a jej ikony wiszą między innymi w Watykanie. Jest także osobą głęboko religijną mimo cierpienia, które towarzyszy jej każdego dnia. Chora na mukowiscydozę, zadziwia wszystkich radością życia. Jest też bardzo skromna. nie chwali sie swoimi sukcesami, dlatego to jej przyjciółka napisał list do radia, że warto by cała Polska usłyszała o Marcie.

posłuchaj audycji

06 - 15 kwietnia 2007 godz. 15:00 - 16:00  

Wystawienie Ikony Jezusa Miłosiernego

W ramach cyklu 'POWRÓT IKONY', w którym w kościele franciszkanów w Gdyni wystawiamy ikony - w okresie od 6 do 15 kwietnia br. będzie można zobaczyć i kontemplować ikonę JEZUSA MIŁOSIERNEGO, napisaną przez Martę Chrzan.

Wystawienie ikony Jezusa Miłosiernego w okresie NOWENNY przed ŚWIĘTEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, które przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ma pomóc w przeżywaniu i pogłebianiu wiary w miłość Boga. IKONA JEZUSA MIŁOSIERNEGO, jest wierną kopią ikony z Trento, przed którą modlił się Włoch Ugo Festa i został cudownie uzdrowiony (1990r).

14.12.2005  

Wręczono nagrody im. św. Brata Alberta

W Warszawie po raz trzydziesty wręczono Nagrody im. Świętego Brata Alberta, przyznawane za promowanie wartości chrześcijańskich w kulturze, sztuce i życiu społecznym. W tym roku nagrody otrzymali m.in. Arturo Mari, za dokumentacje fotograficzną pontyfikatu Jana Pawła II, Nikita Michałkow, za twórczość filmową inspirowaną uniwersalnymi wartościami chrześcijańskimi, oraz Maciej Dzierzykraj-Morawski, długoletni paryski korespondent Radia Wolna Europa.
Wśród wyróżnionych nagrodą Św. Brata Alberta są także: twórca Muzeum-Pałacu w Wilanowie - Wojciech Fijałkowski, popularyzatorka sztuki ikon - Marta Chrzan oraz Małgorzata Zuzanna Nowak, organizująca Festiwale Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Dotychczas nagrodami im. Św. Brata Alberta wyróżniono prawie 300-tu przedstawicieli świata kultury i organizatorów życia społecznego z kraju i zagranicy.

Nagroda im. Św. Brata Alberta - Marta Chrzan"Nagrodę tę - jak powiedział przewodniczący kapituły ks. prof. Andrzej Boksiński - otrzymali ludzie, którzy "swoją pracą cichą, żmudną i sumienną tworzą dobro w różnorakiej formie w dziedzinie artystycznej, naukowej, społecznej, ekumenicznej, w dziedzinie pojednania między narodami, a którego korzenie znajdują się w Ewangelii".

Ta nagroda jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo nawet nie wiedziałam, że byłam nominowana" - powiedziała PAP Marta Chrzan. Od kilkunastu lat zajmuje się pisaniem ikon. Mieszka w Gdyni. "Ikony pisze się całym swoim życiem, wkłada się w to całe serce; tego nie można oddzielić" - powiedziała. Większość jej ikon trafia do osób prywatnych. Jedną z jej ikon - kopie przekazanej cerkwi ikony Matki Bożej Kazańskiej - miał także papież Jan Paweł II.

Nagroda im. św. Brata Alberta została ustanowiona w 1975 roku, w związku z przypadajacą w 1976 r. sześćdziesiątą rocznicą śmierci Brata Alberta. Brat Albert został wybrany przez fundatorów nagrody na jej patrona w uznaniu zasług dla różnych dziedzin życia społecznego, religijnego i artystycznego.

Brat Albert (Adam Chmielowski) byl artystą malarzem. Podczas powstania styczniowego stracił nogę. Po powstaniu wstapił do zakonu franciszkanów, gdzie jako brat Albert poświcił resztę życia pracy wsród najuboższych. Założyłl Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Beatyfikowany i kanonizowany przez papieża Jana Pawla II. ( za PAP)

 

Nagroda im. Św. Brata Alberta - Marta Chrzan

Nagroda im. Św. Brata Alberta - Marta Chrzan

04.06.2005 - 30.06.2005    

Wystawa ikon Marty Chrzan w Galerii Ermitaż - Łazienki Królewskie w Warszawie.
ul. Myśliwiecka 1A / róg Agrykoli

Serdecznie zapraszamy na wystawę niepowtarzalnych ikon. Galeria będzie czynna codziennie oprócz poniedziałków* w godzinach 10:00 - 18:00.

Większość ikon przebywa obecnie w rękach prywatnych lub w miejscach kultu religijnego. W czerwcu będą mieli Państwo okazję zobaczyć zgromadzone w jednym miejscu ponad 30 ikon. Co jest niezwykłą rzadkością.

Wernisaż odbył się dnia 8 czerwca 2005 o godz. 18:00      Zobacz zdjęcia z wernisażu

wystawa ikon Marty Chrzan

29.01.2005 - 05.02.2005    


Wyjazd do Rzymu do Papieża z ikoną Matki Bożej Kazańskiej. Ikona została wykonana dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Oryginalna ikonę Papież zwrócił po wielu latach cerkwi w Moskwie.

  więcej o przekazaniu ikony

Wyświęcenie ikony Matki Bożej KazańskiejLudzie się bardzo przywiazują do ikon. Wiadomo, że ten gest jest bardzo sympatyczny
i miły, że Ikona wróciła do prawosławnych, a z drugiej strony było mi też żal Ojca Świętego, że nie będzie jej miał u siebie. Bardzo chciałam ją napisać dla Ojca Świętego. Napisałam więc list, żeby mi przysłali kopię tej Ikony. Dostałam te zdjęcia, zostało to potraktowane poważnie. Od razu zabrałam się za robotę i skończyłam ją 4 grudnia, a planowałam, żeby była skończona na 8 grudnia, na święto. Nie myślałam nawet o tym, w jaki sposób ona trafi do Ojca Świętego. Napisałam najpierw, że ikona jest już skończona i wiadomość ta dotarła do Watykanu. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan zanieśliśmy ją do cerkwi w Gdańsku, tam została wyświęcona w czasie liturgii prawosławnej. Zadzwoniono do mnie w niedzielę rano /30 stycznia 2005/, że mam być o 18.30..., no więc ręce zaczęły mi się trząść! Wręczyliśmy Ikonę Ojcu Świętemu już w samych apartamentach.     rv-mch/zs © Radio Vaticana 2005 - Marta Chrzan

Ikona została przekazana Ojcu Świętemu w niedzielę 30 stycznia 2005 roku. Poniżej zdjęcia z ceremonii wręczenia ikony.


Matka Boża Kazańska w cerkwi
kliknij, aby powiększyć
Ojciec Święty odbiera ikonę Matki Boskiej Kazańskiej
Matka Boża Kazańska wraca do Watykanu
Papież odbiera ikonę Matki Boskiej Kazańskiej
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
© AGHI 2005-2015